3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali |5-15 Aralık 2014 | İzmir Etkinlik Ajansı - İZETAJ - Etkinlik - Konser - Sergi - Tiyatro - Kültür Sanat - Ücretsiz Etkinlikler - Ödüller Yarışmalar - Seminerler - Kişisel Gelişim - Üniversite Etkinlik - İlçe Etkinlik - Baki Çelik

3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali |5-15 Aralık 2014

Home » İlçe Etkinlik » Bayraklı Etkinlikleri » 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali |5-15 Aralık 2014

By adminbaki on 22 Kasım 2014. No Comments

tiyatrofest-2014İzmir’in Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl 3.kez “Dayanışma” temasyla 5 – 15 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalde 33 tiyatro grubunun 42 gösteriminin yanı sıra 1 Atölye Çalışaması ve Gezi’nin Sanata Etkisi konulu bir panel gerçekleştirilecek. Festivalin konuk ülkesi İsviçre, 7 Aralık’ta Fransız Altyazılı Theatre AD-HOC’un D’EXIL en EXIL/Sürgünden Sürgüne adlı oyunu ile sizlerin karşısında olacak.

İsviçre’nin yanı sıra Kıbrıs’ın en eski tiyatrolarından Baraka Tiyatro da festivalin konukları arasında.  3 çocuk oyunu,  5 üniversite topluluğu, 3 sokak oyunu, 1 mobil oyun festivalde yer alıyor. İstanbul ve Mardin’den 2 Kürtçe oyunun oynanacağı festivalde Türkiye’de 3D Mapping teknolojisini ilk kez kullanan Yolcu Tiyatro da, festival konukları arasında olacak.

Türkiye’nin çeşitli illerinde oyununun gösterimi son anda verilmiş salonlar iptal edilerek sansürlenen Samsun Sanat Tiyatro’sunun “Diren” adlı oyunu da festivalde “Dayanışma” konuğu olarak yer alacak.

FESTİVALİN ETKİNLİK PROGRAMI:

Fü Tiyatro Oyunu

Sami Berat Marçalı’nın yönettiği tek perdelik tiyatro oyunu “Fü”, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Yönetmen : Sami Berat Marçalı
Yazan: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Çeviren: Heves Duygu Tüzün, Özge Keskin, Sami Berat Marçalı, Selcen  Gerçek
Oyuncular: Deniz Türkali, Saerra Yılmaz, Canan Atalay, Aziz Caner İnan
Reji Asistanları: Melis Öz, Merve Kayaalp, Semih Varol
Sahne Tasarım: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Işık Tasarım: Doğu Akal
Sahne Müziği: Ozan Tekin 80′ sürer; ara yoktur. türkçe, İngilizce üstyazılı.
Süre: 90 dakika

Murat Mahmutyazıcıoğlu, “Fü” ile birbirinden çok farklı iki kardeşin, iki kuşağın, iki dünyanın sevgi çemberini tamamlıyor. Füreyya ve Münevver’in kalmak, gitmek, beklemek ve birbirine tutunmak üzerine kurdukları rutine, tıpkı Füreyya gibi tiyatro sevdasıyla yanıp tutuşan Sibel dahil oluyor. Onun da hayatını renklendiren bir Erkan’ı var, başka da bir şeyi yok. Fü ve Mü kardeşler, Si’nin genç ve bakir beynine güneş gibi doğacaklar.

Salla memeleri, iç kahveleri, ablası kardeşi, canı her şeyi, unutturmaya çalıştığı, Allah’ın belası boktan bir hayat yaşadığı. Bir de uğruna canını feda edecek kadar seviyorsun ya, işte o en beteri…

– Münevver: Fü de gençken çok gidip geldi biliyor musun? Neydi Fü? Gençlik bir şeysi, bir şey kumpanyası… Neydi?
– Füreyya: Mü’cüğüm boş ver şimdi.
– Münevver: Bir akşam hep beraber Beyoğlu’na gittik tiyatro izlemeye. Bizi bir salona soktular, Allah’ım nasıl pis nasıl pis… Annem de kürk giymiş, tiyatroya gidiyoruz ya. Oyun başladı, bunların hepsinin üstünde böyle kırmızı kırmızı kurdeleler. Bir ağa varmış yemek vermiyormuş. Bunlar da aç!

06 Aralık 2014 20:00

 • İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 1. Kategori – 33.00 TL

Persepolis Tiyatro Oyunu

Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun sahneye koyduğu Persepolis, 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Güzelyalı Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Grup çalışması
Yazarı : Marjene Satrapi – Uyarlama
Uyarlayan : Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu

Oyuncular: Ayşecan Özen, Berna Süne, Burcu Özcan, Buse Naz Gürbüz, Cem Anılan, Çağla Kılıç, Dilan Taş, Ece Solak, Fatma Duran, Fatoş Çivi, Gamze Gizem Tekeli, Gamze Karataş, Gizem Akdere, Gizem Beste Bakır, Hande Özkurt, İlkay Tombul, İlker Çalışkan, Kardelen Ezgi Yıldız, Koray Bilal İşler, Koray Çobanoğlu, Nilgün Kaplan, Nur Çinkolardan, Nurten Hazal Okul, Ogün Can Kurşun, Oğuzhan Arslan, Onur Özyurt, Oya İnanlı, Ozan Bayav, Ozan Küçükdoğan, Özde Güven, Selin Yüksel, Sevilay Nur Saraçlar, Sıla Ersan, Sibel Yaman, Simge Şentürk, Şahika İzgi, Tanyeli Bayram, Tutku Turmuş, Yalın Deniz Özcan, Yunus Çelik

Süre: 120 dk

2 Perde

06 Aralık 2014 20:00

 • Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 1. Kategori – 11.00 TL

Kadının Savaşa Hayır Diyesi Var Tiyatro Oyunu

Keçiören Semt Tiyatro Atölyesi’nin “Kadının Savaşa Hayır Diyesi Var” adlı oyunu 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kpasamında Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Kımız Bozkır
Yazar: Kımız Bozkır (Çocuk ve Misketler öyküsü Fatma Abushehadeh)
Oyuncular:  Deniz Kayhan, Deniz Soluğan, Fatma Abushehadeh, Güneş Bozkır, Hüseyin Kılınçoğlu, Kardelen Kılınçoğlu, Musa Ercan, Önder Karaslan, Rahmi Altınözen, Selda Şahin, Tolga Ayduğan, Vildan Kılınçoğlu, Yağmur Yılmaz

Süre: 75 dak.
Tek perde

06 Aralık 2014 20:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 1. Kategori – 11.00 TL

Barış Bahane Tiyatro Oyunu

Tiyatrom grubunun sahnelediği Barış Bahane adlı müzikli çocuk oyunu barış, dürüstlük, adalet gibi kavramları ele alıyor.

Yönetmen: Orkun Oğuz
Yazar: Eşref Karadağ, Nursel Çetin
Oyuncular: Cengiz Tulgar, Hilmi Altınkaya, Orkun Oğuz, Şenda Kabay, Hıdırcan İmer, Berrin Kutlu, Ümran Tokgözoğlu, Gizem Dağlı, Nazan İnan Oğuz, Akın Taştan, Dursun Sunku
Tek Perde
Süre: 50 dakika

‘Barış’, ‘Dürüstlük’, ‘Adalet’ gibi kavramların nasıl da kolaylıkla ters yüz edilip her türlü hırsızlığa alet edildiğini, kümesi tilkiye emanet edince sadece insanların değil, hayvanların, doğanın bir bütün olarak dünyanın felakete doğru nasıl koşar adım sürüklendiğini, eğlenceli ve komik bir dille anlatıyor.

07 Aralık 2014 15:00

 • Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi,İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 1. Kategori – 3.00 TL

Dalga Tiyatro Oyunu

Reinhold Tritt’in yazdığı Dalga adlı oyun, 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

Yönetmen: O. Uğur Mamuk
Yazar: Reinhold Tritt
Uyarlayan: A. Naki Öner
2 Perde
Süre: 90 dak

Amerika’da bir kolejde tarih öğretmeni Ron JONES’in yaşadığı bir deneyden hareket ederek Alman Reinhold TRITT tarafından yazılan oyun; başlangıçta bir disiplin oyunu olarak gelişen, sonrasında bütün okulu içine alan bir çılgınlığa dönüşen deneyi anlatıyor.

07 Aralık 2014 20:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 1. Kategori – 16.50 TL

Sürgünden Sürgüne Tiyatro Oyunu

Cenevre Ad-Hoc Tiyatrosu’nun Nazım Hikmet‘in şiirlerinden derlediği Sürgünden Sürgüne adlı oyunu 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Güzelyalı Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Mathieu Chardet
Yazar: Nazım Hikmet
Uyarlayan: Mathieu Chardet, Ayser Vançin
Oyuncular: Mathieu Chardet (komedyen), Ayser Vançin (Solist müzisyen, besteci,)
Işık Amiri: Adrien Laneau
Tek Perde
Süre: 1.15 saat
Türü: Müzikli Tiyatro/Müzikal

Oyun dili Fransızca ve Türkçe’dir.

Yaşamını,  büyük insanlık sevgisiyle çarpan yüreğini, insanlığın aydınlığa doğru ilerlemesine adayan Nâzim Hikmet’in en çarpıcı şiirlerinden derlenen, ölümsüz sairin özgeçmişi üzerine kurulmuş ve Ayser Vançin’in anlam dolu Nazım şiirlerinden esinlenerek, ona  adadığı besteleriyle zenginleştirilmiş, müzikli tiyatro.

Hürriyet, sınırsız ve koşulsuz insanlık sevgisi, doğruluk tutkunu olan Nàzım Hikmet, yaşamı boyunca, kendini adadığı idealleri doğrultusunda hiçbir şeyden yılmadı. Sevdiği kadınları ve ülkeleri de bulunduğu yerlere hep ayni yürekte taşıyarak..

Hürriyetinden yoksun olduğu hapiste geçirdiği 17 yıla rağmen, o hep berrak ve ümit yüklü yaşadı. “İnsanların içindeyim, seviyorum insanları.  Düşünceyi seviyorum, Hareketi seviyorum, Kavgamı seviyorum, Sen bahar içinde bir insansın sevgilim, Seni seviyorum” dizeleri  bunu ne güzel anlatır:.

Basit’i yüceleştirme, günlük yaşamı evrensel’e yükseltme, kötülük çiçeklerini güzellik çiçeklerine çevirme yeteneğine sahip Nâzım Hikmet’in heyecan yüklü şiirleri, bize hayat aşkını, renk cümbüşünde bir  tuval gibi bin bir güzellikle anlatan  büyük bir armağandır.

07 Aralık 2014 20:00

 • Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 33 TL

Ölürcesine Yaşamak Tiyatro Oyunu

Serap Gültekin Tiyatrosu’nun sahnelediği “Ölürcesine Yaşamak” adlı oyun, her türden ayrımcılığa ve savaşa karşı olan müzikal bir oyun…

Yönetmen: Serap Gültekin
Yazar: Hasan Hüseyin Korkmazgil
Uyarlayan: Serap Gültekin
Oyuncular: Serap Gültekin, Ali Pekesen, Mehmet Sırtlan, Sibel Ayhan
Süre: 90 dak

Anadolu’da barış içinde yaşamak istiyoruz, Laz, Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayırmadan. Maalesef her gün ölüyoruz. Ölmek sadece tabuta konulup gömülmek değil, duyarsız kalmaktır.

08 Aralık 2014 20:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 16:50 TL

Kapıların Dışında Tiyatro Oyunu

Yolcu Tiyatro’nun sahneye koyduğu “Kapıların Dışında” adlı oyun, savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisini ele alıyor.

Yönetmen: Ersin Umut Güler
Yazar: Wolfgang Borchert
Oyuncular:
Beckmann, Öteki, Tek ayaklı Adam: Cenk Dost Verdi
Ölüm, Elbe, Binbaşının Karısı, Bayan Kramer: Müzeyyen Durgun
Tanrı, Kız, Binbaşının Kızı: Yasemin Ertorun
Binbaşı, Direktör, General: Ersin Umut Güler
2 Perde
Süre: 1 Saat 40 Dakika (Ara Dahil)

Tiyatro sahnesinde 3D Mapping teknolojisi Türkiye’de ilk defa! Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

08 Aralık 2014 20:00

 • İzmir Sanat, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 27.50 TL

Diren Tiyatro Oyunu

Günümüzde yaşanan olayların anlatıldığı “Diren” adlı gösteri 9 Aralık’ta Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Yaşar Gündem
Uyarlayan: Yaşar Gündem
Tür: Politik komedi
Süre: 1 saat 10 dakika / Tek perde
Kadro: Uğur Taşkın, Kenan Güler, Eyüp Gülmez, Sezgin Uygun, Ahmet Toplar, Tuğçe Ergen, Özgür Gündem, Özgür Özcan

Gezi Süreci, Sivas Katliamı, Soma  Faciası, 12 Eylül Darbesi ve yaşanan olayları bölümler halinde görsel olarak anlatıldığı oyunda Sivas, Soma ve Gezi bölümlerinde slayt kullanmaktadır.

09 Aralık 2014 20:00

 • Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi,İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 27.50 TL

Ay Carmela Tiyatro Oyunu

Seyr-i Mesel Tiyatrosu’nun sahnelediği Ay Carmela, 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında İzmir Sanat’ta seyirciyle buluşuyor.

Yönetmen: Nurten Demirbaş
Yazar: José Sanchis Sinisterra
Uyarlayan: Seyr-i Mesel
Oyuncular: Güler İnce- İbrahim Turgay (teknik) Abdurrahman Çelik, Erdal Ceviz, Abdurrahim Erbek
2 perde
Süre: 90 dakika
Türü: Komedi-Dram

İspanya İç Savaşı sırasında cephedeki Cumhuriyetçileri eğlendiren ve üç kişiden oluşan gezici bir oyuncu kumpanyası bir sabah yanlışlıkla kendilerini Franco yanlısı isyancı milliyetçi güçlerin tam ortasında bulurlar.  İç savaş bütün acımasızlığı ile devam ederken diğer esirlerle birlikte esir kampı olarak kullanılan bir yere kapatılırlar. Karı koca oyuncular Carmela, ve Paulino ile dilsiz yardımcıları Gustavete kurşuna dizilme korkusuyla beklerlerken tiyatroya âşık bir İtalyan Faşist komutan onlardan bu kez kendi askerleri için bir gösteri düzenlemelerini ister. Gösteriye Uluslararası Tugaylar’a mensup Polonya’lı askerler de katılacaktır. İspanya’nın özgürlüğü için çok uzaklardan gelmiş bu yabancı askerlerin gösteri sonrası kurşuna dizilmeleri söz konusudur. Bunları bilen üçlü, ölüm korkusuyla gururlarını ve inançlarını susturarak gerekli hazırlıklara, provalara başlarlar. Paulin o’nun kurtulma umuduyla gösterdiği yaltaklanmalara, Carmela tüm gayretine karşın uyum göstermeyi başaramaz ve her şey kontrolden çıkmaya başlar… Sinisterra, ilerleyen zaman ve değişen mekanlara rağmen hiç durmadan ilerleyen militarizm treninin karşısında sanatçının durması gereken noktayı günümüzde yeniden tartıştırmaktadır.

09 Aralık 2014 20:00

 • İzmir Sanat, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Masum Katiller Tiyatro Oyunu

Doğa Sanat Tiyatrosu’nun son oyunu “Masum Katiller”, 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Yönetmen: Doğuş Elden
Yazar: Doğuş Elden
Oyuncular: Doğuş Elden, Uğur Cuntay, Bengü Kovar, Dündar Taşal
Tek Perde
Süre: 65 dak
Türü: Psikolojik / Dram

Hayatta kendisini öldürmeyi bile becerememiş bir adamın, intihar ettikten sonra yoğum bakımda kendi egosuyla olan yüzleşmesini anlatmaktadır.

09 Aralık 2014 20:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 16.50 TL

Newton Bilgisayardan Ne Anlar Tiyatro Oyunu

Behiç Ak’ın kaleme aldığı, Tolga Yeter’in yönettiği “Newton Bilgisayardan Ne Anlar” isimli tiyatro göstersi 10 Aralık’ta İzmir Sanat Sahnesi’nde…

Yönetmen: Tolga Yeter
Yazar: Behiç Ak
Kadrosu: Zeynep Özan, Tolga Yeter
Tür: Absürd komedi
Süre: 60 dakika / Tek perde

Geçmişin ve geleceğin, uzaklığın ve yakınlığın, açlığın ve tokluğun, bilmenin ve cahilliğin birbirleriyle yer değiştirdiği günümüzde, bir çift kaygısız, plajda güneşlenmektedir. Bir “huzur” eleştirisi…

10 Aralık 2014 20:00

 • İzmir Sanat, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 16.50 TL

Beyaz Toros Tiyatro Oyunu

Ubeydullah Olam’ın yazıp yönettiği “Beyaz Toros” 10 Aralık’ta Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Ubeydullah Olam
Yazar: Ubeydullah Olam
Oyuncular: Ömer Şenol Yakut, Şükrü Yılmaz, Ferhan Ekin, Mîzgîn Dağhan, Emine Keske, Gültekin Çelik, Cansu Vural
Tür: Trajikomik tematik dönem hikayesi 
Süre: 1 saat 30 dakika / 2 perde  

90lı dönemlerde güneydoğu bölgesindeki ‘Beyaz Toros’ efsaneleşmesi… Babalarını öldüren beyaz torosdan öç almaya çalışan 3 çocuğun trajıkomik hikayesini anlatıyor.

10 Aralık 2014 20:00

 • Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi,İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 16.50

Fabrika Tiyatro Oyunu

Mehmet Küçükgünaydın’ın kaleme aldığı “Farika” 10 Aralık’ta Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Orçun Masatçı
Yazar: Mehmet Küçükgünaydın
Oyuncular: Mehmet Küçükgünaydın, Medine Çam, Nazlı Masatçı, Ensar Albağlar, Mahir Özel, YEsra Güzel, Yunus Kara
Tür: Sahne oyunu
Süre: 1 saat / Tek perde

Fabrikalardaki iş cinayetlerinin, her şeyiyle toplumun tam ortasında yer alan istisnai bir aile konu edilerek anlatılması.

10 Aralık 2014 20:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Lillian Tiyatro Oyunu

William Luce’un yazdığı Orhan Alkaya’nın yönettiği “Lillian” adlı tiyatro oyunu, 10 Aralık’ta Tepekule Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Orhan Alkaya
Yazar: William Luce
Çeviri: Seçkin Selvi
Sahne tasarımı: M. Nurullah Tuncer
Kostüm tasarımı: Canan Göknil
Işık tasarımı: Kemal Yiğitcan
Müzik: Turgut Onur Avdan
Efekt tasarımı: Levent Akman
Oyuncular: Aliye Uzunatağan

Kapının hemen ardında, otuz yılını paylaştığı acımasız eleştirmeninin, hayranı olduğu yazarının, içki arkadaşının, ama en çok da âşık olduğu adamın ölümden dönüp gelmesini bekleyen bir kadın. “Yılın modasına uyacağım diye vicdanımı kısa kestiremeyeceğim” diyerek McCarthy’nin sorguçlarına hınzırca kafa tutan, Amerikan edebiyatının önde gelen ismi Lillian Hellman, polisiye edebiyatın seçkin yazarı Dashiell Hammet’ın komada geçirdiği son saatlerinde, “renkli” dadısıyla birlikte oturmak için bir tramvay dolusu adama meydan okuyan çocukluğunu, sınırları zorlayan bohem hayatını, küsen, hırslanan, ustalaşan yazarlığını hızla hatırlıyor. Bu hatırlamalar resmi geçidinde, ölümden daha güçlü olan, belki sadece “aşk.”

10 Aralık 2014 20:00

 • Tepekule Kültür ve Kongre Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 33 TL

Uzak Adalar Tiyatro Oyunu

David Greig’in kaleme aldığı “Uzak Adalar” 11 Aralık’ta İzmir Sanat Sahnesi’nde…

Yönetmen: Tamer Can Erkan
Yazar: David Greig
Proje Danışmanı: Serdar Biliş
Çeviri danışmanı: Prof Dr. Sıla Şenlen 
Oyuncular: Doğan Kecin, Barış Yalçınsoy, Yezdan Kayacan, Cansu Özkan, Eren Yağcıoğlu 
Ses ve Müzik Tasarımı: Orhan Enes Kuzu
Dekor Tasarımı: İlayda Çeşmecioğlu
Işık Tasarımı: Alaz Köymen
Grafik – Afiş Tasarımı: Esma Hüsna Bıyık 
Fotoğraf Tasarım: Mehmet Sami 
Fotoğraf: Meltem Satıloğlu
Işık Operatörü: Ömer Güdüloğlu 
Ses Operatörü: Merve Torkan
Asistanlar: Sinem Gürbüz, Buse Özlem Ertürk
Koordinatör: Pınar Fidan
Tür: Drama 
Süre: 100 dakika / 2 perde

Dünya çapında bir çok defa başarıyla sahnelenen “Outlying Islands”, metni 2002 yılında Edinburgh Fringe festivali ödülünü almıştır. Cambridge Üniversitesi’nden iki genç Kuş Bilimci olan Robert ve John, hükümet adına yaban hayatı araştırmak için İskoçya’nın batısında bulunan ve geçmişte yalnızca paganların yaşadığı en uzak adaya gelirler. 

Robert; kavgacı, kışkırtıcı ve meraklı, John içine kapanık ve muhafazakardır. Bu ikiliye adanın sahibi olan Kirk ve onun öksüz yeğeni Ellen eşlik eder. Kirk yanlışlıkla adadaki araştırmanın gerçek nedenini araştırmacılar Robert ve John’a söyledikten sonra, adadanın ziyaretçileri kendilerini aşkın duygular, cinsel arzular, röntgencilik ve cinayetin karanlık ve ilkel dünyasına çekilir bulur. Gizemli bir kuvvet onları köklerinde hissettikleri bir şeye dönüştürmektedir. Şiirsel bir dil, eğlenceli ve gerçekçi bir anlatımla el e alınan oyun, yaklaşan ve üzerlerine çökmekte olan dünya savaşının kıyısında; karakterlerin kendi arzularını acımasızca ortaya dökmekte ve karakterleri sürükleyici bir hesaplaşmaya savurur. Gösterime girdiği bütün ülkelerde sarsıcı konusu, eğlenceli ve etkileyici sahneleriyle övgüyle karşılanan oyun günümüz gerçeklerine de ışık tutmaktadır.

11 Aralık 2014 20:00

 • İzmir Sanat, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Beni Öp Sonra Doğur Beni Tiyatro Oyunu

Cemal Süreya’nın yaşamından uyarlanmış “Beni Öp Sonra Doğur Beni ” 11 Aralık’ta Güzelyalı Kültür Merkezi’nde sahnede… 

Yönetmen: Ufuk Bezci
Yazarı: Mür Buçukçu
Uyarlayan: Ufuk Bezci
Oyuncular: Sertel Cem Çırdaklı, Ufuk Bezci
Teknik: Ateş Gençer, Yasemin Yılmaz, Kayra Devrim Özgür, Soner Aybar
Tür: Biyografi, Dram 
Süre: 90 dakika / 2 perde 

Cemal Süreya’nın yaşamından uyarlanmış biyografi özelliği taşıyan Beni Öp Sonra Doğur Beni seyircisine bir şairin iç dünyasını ve Cemal Süreya nın hayatını anlatıyor.

11 Aralık 2014 20:00

 • Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Guguk Kuşu Tiyatro Oyunu

Ken Kesey’in kaleme aldığı “Guguk Kuşu” 13 Aralık’ta Güzelyalı Kültür Merkezi’nde…

Yazar: Ken Kesey
Uyarlayan: Dale Wasserman
Tür: Dram
Oyuncular: Selim Karadana, Onur Can, Can Kırıt, Ozan Karaarslan, Esra Zeytinci, Ecem Durmuşoğlu, Nur Köse, Fidan Budak, Eray İlhan, Burak Doğan, Nimet Ordu, Ertül Erdan, Melis Bektaş, Rıza Akay, Atakan Pireci, Burak Karaben, Mehmet Can Özkenar, Zeynep Dikici, Betül Urlu, Dilan Yılmaz, Eda Yılmaz, Hanife Yıldırım, Mert Kırova, Ömer Faruk Çiçek, Sinem Çopuroğlu, Sinem Söker, Yahya Altun
Süre: 120 dakika / 2 perde

İlk çağlardan başlayıp günümüze kadar süren, insanlığı bir makine edasında çalışarak yöneten sistemler, kendisini var etmek için kullandığı bireyi, yani bizleri, toplumda  aykırı göstererek, dışlayarak, ötekileştirerek düşünceden ve duygudan yoksun canlı bir robota dönüştürmek için bizleri etten duvarlar içine hapseder. Guguk Kuşu, bu hapsedişe karşı bir başkaldırıdır.

13 Aralık 2014 20:00

 • Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Azizname Tiyatro Oyunu

Aziz Nesin’in taşlamalarından, Yücel Erten’in sahneye taşıdığı oyunun günümüze uyarlanması olan “Azizname”, 13 Aralık’ta İzmir Sanat Sahnesi’nde…

Yönetmen: Polat İnangül
Yazar: Aziz Nesin
Uyarlayan: Yücel Erten
Oyuncular: Mehmet Ünal, Bekir Turbalıoğlu, Başak Özkan, Ahmet Cevher, Gül Kaptan, İbrahim Özdemir, Dilek Karakul, Nuray Demir, Mezide Kaplan, Serap Çavuş, Tülay Fındık
Tür: Komedi
Süre: 110 dakika / 2 perde

13 Aralık 2014 20:00

 • İzmir Sanat, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 11 TL

Diren Tiyatro Oyunu

Günümüzde yaşanan olayların anlatıldığı “Diren” adlı gösteri 13 Aralık’ta Karşı Sanat Merkezi’nde…

Yönetmen: Yaşar Gündem
Uyarlayan: Yaşar Gündem
Tür: Politik komedi
Süre: 1 saat 10 dakika / Tek perde
Kadro: Uğur Taşkın, Kenan Güler, Eyüp Gülmez, Sezgin Uygun, Ahmet Toplar, Tuğçe Ergen, Özgür Gündem, Özgür Özcan

Gezi Süreci, Sivas Katliamı, Soma  Faciası, 12 Eylül Darbesi ve yaşanan olayları bölümler halinde görsel olarak anlatıldığı oyunda Sivas, Soma ve Gezi bölümlerinde slayt kullanmaktadır.

13 Aralık 2014 20:00

 • Karşı Sanat Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 27,50 TL

Her Yıl Kuşlar Geri Gelir Tiyatro Oyunu

Jez Butterworth’un kaleme aldığı “Her Yıl Kuşlar Geri Gelir”, 13 Aralık’ta İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sahneleniyor…

Yönetmen: Ahmet Levendoğlu 
Yazar: Jez Butterworth
Uyarlayanlar: Şebnem Sönmez, Ziya Kürküt, Şerif Erol
Süre: 1 saat 55 dakika / 2 perde 
Oyuncular: Ahmet Levendoğlu, Serda Kondeler Aktuna, Şebnem Sönmez, Ziya Kürküt, Şerif Erol, Gürcan Salihoğlu, Zabit Erol, Turgtu Laleli, Sabri Memi, İdil Trabzonlu

Kutu kutu evler ve avuç içi bahçelerde yaşayan sıradan insancıklar yaşamdan bir pay alma çabasındalar… Kent yaşamında “artık işe yaramaz” olarak belirlenen yapılar, sevinç çığlıkları eşliğinde “patlatılarak” yerle bir edilirken, bunların içinde hastanelerin, kültürel değer taşıyan yapıların da olması yadırganmıyor… Böylelikle yeni AVM’ler ve başka rant merkezlerine yer açılıyor, ya… Kahramanlarımızdan “yıkım uzmanı” Ned, işindeki başarısından kıvanç duyuyor. Ortadan birer birer yok oluveren kimi eşyaların gizi çözülemiyor. Çitle ayrılmış minicik bahçelerde barbekü partisiyle başlayan komşuculuk oyunları kendi çapında bir başka patlamaya mı gebe? “Bahar nerdeyse oraya gitme” düşü gerçekleşir mi? Kuşlar bu yıl da geri gelir mi?

13 Aralık 2014 20:00

 • İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 33 TL

Hayvanlar Çiftliği Tiyatro Oyunu

Onur Çatal’ın kaleme aldığı “Hayvanlar Çiftliği” 14 Aralık’ta Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Gökhan Altuntaş
Yazar: Onur Çatal
Oyuncular: 5 Kişi; Ertan Hündür,  Serkan Baştürk,  Gözde Demir, Nazlıcan Demir, Gamze Kısa
Tür: Çocuk Oyunu
Süre: 35 dakika / Tek perde

Hayvanlar Çiftiği, Sahipsiz bırakılmış köpek Esmer’in Eşek dostlarıyla olan hikayesini anlatıyor. Yaz aylarında bakılmak için alınmış ama yaz sezonun bitmesiyle yol kenarına bırakılmış sevimli köpek Esmer, tüm hayvanların bir arada dostça yaşadığı bir çiftliğe yolu düşer. Eşekler ve Tavşan Pamuk ile yaşamaya başlayan Esmer, yemeklerinin çalınmasıyla gizemli bir arayışa başlarlar. Yemeklerini habersiz alan hiç birinin tahmin etmeyeceği biridir.

14 Aralık 2014 15:00

 • Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 3 TL

Mezarsız Ölüler Tiyatro Oyunu

Jean-Paul Sartre’in kaleme aldığı “Mezarsız Ölüler” tiyatro oyunu 14 Aralık’ta Güzelyalı Kültür Merkezi’nde sahnede…

Yönetmen: Cihan Özgür Yavuz, Mithat Can Beyazkuş
Yazar: Jean-Paul Sartre
Uyarlayan: Çütik
Türü: Varoluşçu-Dram
Rejisörler: Cihan Özgür Yavuz, Mithat Can Beyazkuş
Reji asistanı: Bahar Ayşenur Akkoyunlu
Sahne amiri: Bilge Kaan Emrahoğlu
Teknik sorumlu: Can Kulak
Işık: Deniz Salmanoğlu
Müzik: Gülsüm Yıldız
Kostüm: Hatice Kübra Erboğa
Makyaj: Hatice Kübra Erboğa
Dekor: Çütik
Süre: 90 dk. / 2 perde

Oyuncular:
François: İrem Akçalı
Sorbier: Sevcan Barbaros
Canoris: Alişah Merdan Yavuz
Lucie: Merve Dişlen
Henri: Mithat Can Beyazkuş
Jean: Cihan Özgür Yavuz
Clochet: Bilge Kaan Emrahoğlu
Landrieu: Furkan Yılmaz
Pellerin: Bahar Ayşenur Akkoyunlu
Corbier: Can Kulak

Oyun, 1944 Fransa’sında yalnızca kendi sınırları içinde yaşamaları için yaratılmamış bir grup direnişçinin bir köyü ele geçirmek üzereyken milisler tarafından esir alınıp sorgulanmasını konu ediniyor. Karakterlerin varoluşlarına ulaşmaya çalışırken yaşamanın ve özgürlüğün ne olduğunu sorgulamalarıyla birlikte toplumsal değerlerin mi yoksa bireysel seçimlerin mi kurtuluş olacağı çelişkisi gerçekçi bir şekilde seyirciyle yüzleştiriliyor. Bir savaşın en sıcak haliyle tüm dünyayı kavurduğu günlerde Fransa’nın güneyinden tüm dünyaya yayılan bir paradoks. “Öyle ölümler oluyordu ki onlara mezar yapmak akıllara bile gelmiyordu.”

14 Aralık 2014 20:00

 • Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 11 TL

Ben Ruhi Bey Nasılım? Tiyatro Oyunu

Edip Cansever’in kalame aldığı “Ben Ruhi Bey Nasılım?” adlı tiyatro gösterisi 14 Aralık’ta Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde sahnede…

Yönetmen: Murat Nukar
Yazar: Edip Cansever
Uyarlayan:Murat Nukar
Tür: Psikoloji, Dram
Süre: 1 saat 15 dakika / Tek perde

Ruhi Bey, ölüm-yaşam ikilemini sorgular, sorguladıkça da bunalır ve bu ikilemi bir oyuna dönüştürür. Öte yandan, bu oyunda yalnız değildir, ya da mutlak yalnızdır. Onun varlığına tanıklık eden ama ona hiç değmeyen insanlar vardır; çiçek sergicisi, Kürkçü Yorgo, patron, genelev kadını, meyhane garsonu, otel katibi ve cenaze kaldırıcısı adem. Her biri kendi yaşamından birer kesit sunarken bir yandan da Ruhi Bey’i anlatır. Cenaze kaldırıcısı Adem dışında. Bir tek o Ruhi Bey’e hiç değinmez. Bu da oldukça anlamlıdır. Çünkü o yalnız ölülerden söz etmektedir. Bu da, Ruhi Bey’in, henüz, yaşama daha yakın olduğunun kanıtı gibidir. Bu kimliklerin varlığı ve herbirinin ait olduğu öykü parçacıkları bir araya gelip hem bütünü oluşturmakta hem de, tersten bakıldığında, bütünü parçalamaktadır. Öte yandan, olay örgüsünün oluşumuna katkıda bulunarak, neredeyse, polisiye bir kurgu tadı vermek tedir.

14 Aralık 2014 20:00

 • Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi,İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 16.50 TL

Kıyıya Oturmanın Böylesi Tiyatro Oyunu

Antonio Fava’nın yazıp yönettiği  “Kıyıya Oturmanın Böylesi” 15 Aralık’ta  Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde…

Yönetmen: Antonio Fava
Yazar: Antonio Fava
Uyarlayan: Antonio Fava, Merve Engin
Oyuncu: Merve Engin
Türü: Komedi
Süre: 1 saat 10 dakika / Tek perde

Klasik bir Commedia dell’Arte öyküsü, tek kişilik bir serüven. Çaresiz bir oyuncu, bir süre maske.

15 Aralık 2014 20:00

 • Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi,İzmir
 • Biletler Biletixde
 • Bilet Fiyatları: 22 TL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir