Tulumbacılar Tiyatro Oyunu 4 - 19 Nisan arası Bayraklı'da! | İzmir Etkinlik Ajansı - İZETAJ - Etkinlik - Konser - Sergi - Tiyatro - Kültür Sanat - Ücretsiz Etkinlikler - Ödüller Yarışmalar - Seminerler - Kişisel Gelişim - Üniversite Etkinlik - İlçe Etkinlik - Baki Çelik

Tulumbacılar Tiyatro Oyunu 4 – 19 Nisan arası Bayraklı’da!

Home » İlçe Etkinlik » Bayraklı Etkinlikleri » Tulumbacılar Tiyatro Oyunu 4 – 19 Nisan arası Bayraklı’da!

By adminbaki on 25 Mart 2014. No Comments

tulumbacılar-tiyatro-viyaTiyatro Viya’nın oynadığı Tulumbacılar oyunu 4 – 6 – 11 – 13 – 19 Nisan‘da Bayraklı Viya Sahnesinde izmirli tiyatro severlerle buluşacak.

Konusu: 5000 yıldır kapı önünde oturup, olan biteni seyreden üç kapı önü teyzesinin gözünün önünde gerçekleşir her şey… Bir masal gibi anlatsalar da gerçekten bile daha çok gerçektir gösterdikleri…

1870’lerin İzmir’i… Dawson, Moşe ve Abidin, İzmir’in hayali semti Rüzgarlıtepe’de doğup büyümüş, Kocabaşlar olarak anılan üç kompradordur. İzmir’de kurulması düşünülen üçüncü demiryolu şirketinde söz sahibi olmak için Rüzgarlıtepe’deki tüm mülkleri ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Çünkü yeni demiryolu hattı Rüzgarlıtepe’den başlayacak ve kurulacak olan şirketin, bu mülklere gereksinmesi olacaktır. Kocabaşlar, zaten ekonomik olarak kontrolleri adlında olan Rüzgarlıtepe’yi temsilcisi oldukları sigorta şirketlerine bağlı olarak çalışan işbirlikçi tulumbacı sandıkları ve bu sandıklardan birisinin reisi olan Kuzu Balığı aracılığı ile ele geçirmeyi planlamaktadırlar. Kuzu Balığı büyük bir yangın çıkartacak, işbirlikçi tulumbacı sandıkları ise bu yangına seyirci kalacaklardır.

Önlerindeki en büyük engel, Sarı Cafer adlı bir demirci ustasının başında olduğu tulumbacı sandığıdır. Sarı Cafer ve omuzdaşları, yoksulların sigortasız evlerinde çıkan yangınları söndürmekle nam salmış, yiğit tulumbacılardır. Çocukluk arkadaşı Pehlivan Nami, evlatlığı Keklik Ramize, elinde büyümüş çırağı Merdan Ali ve Mr. Dawson’un meraklı oğlu Adam Bey… Başta Sarı Cafer olmak üzere bu yiğit, mert, dürüst ve onurlu takım, semt sakinlerinin nezdinde Kocabaşlar’ın oyununu bozacak bir etkiye sahiptir. Kocabaşlar, çocukluğundan beri Ramize’ye aşık olan ve ustası Sarı Cafer’in evladı gibi sevdiği Ali’yi ayartırlarsa Cafer’in her şeye küsüp çekip gideceğini düşünmektedirler. Yorgo’nun meyhanesinde şarkı söyleyen, yaşı geçkince, hayallerinin uzağında çileli bir hayatı geride bırakmış ama hala güzel bir kadın olan Elektra’yı bu iş için kullanmaya karar verirler. Gerçekten de Elektra Ali’yi kendisine aşık etmeyi başarır. Ali’nin, sandığın para kesesini çalarak Ramize’yi ve omuzdaşlarını terk etmesi Cafer’i yıkar… Kızını alıp Aydın’a taşınmaya karar verir. Ama çıkan yangına kayıtsız kalamazlar. Yangını söndürmeye çalışırken tümü de ölür. Ali çok pişmandır; ancak artık çok geçtir.

Yazan: Hakan Bintepe
Yöneten: Günay Toprak

Tulumbacılar Tiyatro Oyunu

4  – 11  – 19 Nisan 2014 – 20:30

6 – 13 Nisan 2014 – 15:00 | 20:30 (2 Oyun)

Yer: Tiyatro Viya – Bayraklı

Biletler Biletixde

Bilet Fiyatları : 1. Kategori – 23.00 TL Tam – 15,50 tl Öğrenci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir