Taşlar Yerine Oturuyor Arkeoloji Söyleşisi 23 Ekim'de İzmir Sanat'ta! | İzmir Etkinlik Ajansı - İZETAJ - Etkinlik - Konser - Sergi - Tiyatro - Kültür Sanat - Ücretsiz Etkinlikler - Ödüller Yarışmalar - Seminerler - Kişisel Gelişim - Üniversite Etkinlik - İlçe Etkinlik - Baki Çelik

Taşlar Yerine Oturuyor Arkeoloji Söyleşisi 23 Ekim’de İzmir Sanat’ta!

Home » İzmir Enternasyonal Fuarı Etkinlikleri » Taşlar Yerine Oturuyor Arkeoloji Söyleşisi 23 Ekim’de İzmir Sanat’ta!

By adminbaki on 09 Ekim 2013. 1 Comment

taslar-yerine-oturuyor-arkeoloji-soylesileri-12

İzmir’in geçmişine , tarihi değerlerine ışık tutmak ve bunları tüm izmirlilerin bilmesi gerektiği düşüncesiyle gerçekleşecek olan Arkeoloji söyleşileri Taşlar Yerin Oturuyor isimli etkinlik ile başlıyor..

“İlk İzmir: Yeşilova”
İlk İzmirliler, 8 bin 500 yıl önce Bornova Ovası’nın orta yerinde Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden birini kurdu. 2005 yılında başlayan kazılar, İzmir’in tarihini yeniden yazdırıyor.

Yrd. Doc. Dr. Zafer Derin

1960 yılında, İstanbul’da doğdu. 1979’da Atatrürk Üniversitesi’nde başladığı arkeoloji öğrenimini, 1983 yılında Ege Üniversitesi’nde tamamladı. 1985’te yüksek lisansını, 1993’te doktorasını bitirdİ. Halen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
Öğrenim ve çalışma hayatı süresince Efes, kaleköy, İmikuşağı, Köşkerbaba, Dilkaya, Ayanis ve Ulucak kazılarına katılan Derin; Karadeniz, Batı Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelrinde birçok yüzey araştırmasında  da görev aldı.
2005 yılından bu yana İzmir’in prehistorik yerleşim alanı – Yeşilova Höyüğü kazısının başkanlığını ve bu alanda yapılan faaliyetleri yürütüyor.
Kitaplarda ve dergilerde yayımlanmış, İngilizce ve Türkçe 60 kadar makalesi bulunan Derin, evli ve iki çocuk babası.
İzmir’in ilk yerleşim alanı:Yeşilova Höyüğü
İlk İzmirliler, 8 bin 500 yıl önce Bornova Ovası’nın orta yerinde, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden birini kurdu. Yeşilova’da, Neolitik Çağ’da (Cilalı Taş Dönemi) başlayan yerleşim, 6 bin yıl önceye kadar (Kalkolitik Çağ süresince) devam etti.
Yeşilova Höyüğü 2003 yılında keşfedilmeden önce İzmir’in geçmişinin en çok 5000 yıl önceye gittiği düşünülüyordu. 2005’te kazı çalışmalarına başlanmasıyla elde edilen bulgular, ilk İzmir’in 8 bin 500 yıl önce burada kurulduğunu ve höyüğün, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olduğunu ortaya koydu.
2005’te İzmie Arkeoloji Müzesi – Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün ortaklığında başlayan kazılara, 2008’den itibaren Kültür ve Turizim Bakanlığı – Ege Üniversitesi işbirliğinde devam ediyor. Kazılara Üniversite adına, Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin başkanlık ediyor.
İzmir Akdeniz Akademisi’nin düzenlediği ”Arkeoloji Söyleşileri”nin ilkine konuk olan Yrd. Doç. Dr. Derin, İzmir’in ilk yerleşim alanında yapılan çalışmaları anlatıyor.
Taşlar Yerine Oturuyor Arkeoloji Söyleşisi
23 Ekim 2013 – 18:00
Yer: İzmir Sanat Oditoryum
Konuşmacı: Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin
Ücretsizdir.

Yorumlar: Taşlar Yerine Oturuyor Arkeoloji Söyleşisi 23 Ekim’de İzmir Sanat’ta!

  1. Burcu Gizem   11 Kasım 2013 at 15:42

    23 Ekim’deki Yeşilova Höyüğü söyleşisinden haberim yoktu.
    Ama 16 Kasım Cumartesi günü yapılacak olan Smyrna Antik Kenti söyleşisinde kesin ordayım.
    İzmir’in tarihini öğrenmek isteyenler için güzel bir haftasonu etkinliği…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir